Максимилијан Хорнунг
Дебитантски наступ и извођење Штраусовог дела (Дон Кихот) виолончелисте Максимилијана Хорнунга са Симфонијским оркестром из Питсбурга у петак увече био је право пријатно изненађење: његов наступ као да је обухватио сав тај сложени материјал и уздигао се изнад њега, удишући му живот са сваком фразом. (…) Хорнунгова јасна интерпретација вешто је прочешљала Штраусов густ музички материјал, са тоном који је био директан, али ипак топао. Као искусни водич који вешто налази пут кроз неистражену шуму, Хорнунг је диктирао темпо дела… – Питсбург Пост Газет
Максиимилијан Хорнунг се у протеклих неколико година етаблирао као један од водећих виолончелиста своје генерације. Данас он редовно наступа као солиста са многим реномираним оркестрима, укључујући Лондонску филхармонију, оркестар Филхармонија, Симфонијски оркестар из Питсбурга, Тонхале оркестар из Цириха, Чешку филхармонију, Бечки симфонијски оркестар, Симфонијски оркестар Шведског радија, Симфонијски оркестар из Индијанаполиса, Симфонијски оркестар Западнонемачког радија из Келна, Симфонијски оркестар Баварског радија, Немачку камерну филхармонију из Бремена и Симфонијски оркестар из Бамберга, са диригентима попут Данијела Хардинга, Јаника Незе-Сегена, Мариса Јансонса, Есе-Пеке Салонена, Давида Цинмана, Пабла Хераса-Касада, Андреса Ороско-Естраде, Семјона Бичкова, Бернарда Хајтинка, Манфреда Хонека, Антонела Манакорде, Јона Сторгордса, Мајкла Френсиса, Марија Вензага, Џонатана Нота, Кристјана Јарвија, Ендруа Манзеа, Кшиштофа Урбанског и Робина Тићатија.
У области камерне музике, сарађивао је са Ан-Софи Мутер, Антје Вајтхас, Елен Гримо, Данилом Трифоновим, Кристијаном Тецлафом, Лисом Батијашвили, Франсоом Лелуом, Џошуом Белом, Јефимом Бронфманом, Хербертом Шухом, Ларсом Фогтом, Хизако Кавамуру, Јоргом Видманом и Табеом Цимерман. Позиван је да наступа на фестивалима у Швецингену, Салцбургу, Шлезвиг-Холштајну, Мекленбург-Ворпомерну, Рајнгауу, Луцерну, Вербијеу, Равинији и Хонг Конгу. Наступао је у чувеним концертним салама као што су Филхармоније у Берлину, Келну и Есену, као и у бечком Музикферајну, Концертгебауу у Амстердаму и Вигмор Холу у Лондону.
Истакнути наступи током концертне сезоне 2023/24 укључују дебитантске наступе са Симфонијским оркестром из Даласа, Оркестром Франкфуртске опере и музеја, Естонским фестивалским оркестром и Хелсиншком филхармонијом. Први пут ће наступати у двострукој улози солисте и диригента са Оркестром италијанске Швајцарске. Поред тога, вратиће се у циришки Тонхале, Немачку државну филхармонију Рајне-Палатината, и кренути на турнеју са Холандском филхармонијом изводећи Брамсов Двоструки концерт са Лисом Батијашвили. Након успешне европске турнеје у трију са Ан-Софи Мутер и Ламбертом Оркисом у сезони 2022/23, наступиће са Ан-Софи Мутер и на Недељи Моцарта у Салцбургу у текућој сезони.
Разноврсна дискографија Максимилијана Хорнунга је импресивна, укључујући солистичке концерте као и снимке са истакнутим камерним музичарима. Добио је награду ECHO Klassik за свој први албум (Сони, 2011), који му је такође донео признање Младох уметника године. Још један ECHO Klassik добио је наредне године, за снимак Дворжаковог Концерта за виолончело са Симфонијским оркестром из Бамберга, под диригентском палицом Себастиана Тевинкела (Сони, 2012). Потоња издања укључују најзначајнија дела за виолончело Рихарда Штрауса са Симфонијским оркестром Баварског радија са Бернардом Хајтинком (Сони, 2014), као и концерте за виолончело Јозефа Хајдна са Камерном академијом из Потсдама са Антонелом Манакордом (Сони, 2015). Године 2017, Дојче Грамофон је издао веома хваљени снимак Шубертовог квинтета Пастрмка са Ан-Софи Мутер и Данилом Трифоновим, међу осталима. Потоњи Хорнунгови снимци објављени су у издањима Genuin, Лин Рекордс, NEOS, Бриџ Рекордс и CPO. Године 2018, мириос класикс је објавио његов снимак Концерта за виолончело бр. 2 Дмитрија Шостаковича и Концерта за виолончело бр. 2 Сулхана Цинцадзеа са Немачким симфонијским оркестром из Берлина, под диригентском палицом Андриса Поге. За исту издавачку кућу, његов ЦД са Шумановим Концертом за виолончело, који је извео са Симфонијским оркестром Шведског радија и диригентом Данијелом Хардингом, објављен је 2023. године.
Максимилијан Хорнунг, рођен 1986. у Аугсбургу, почео је да учи да свира виолончело са осам година. Најинтензивније је студирао код Елдара Исакадзеа, Томаса Гросенбахера и Давида Герингаса. Као виолончелиста Теклер трија, у којем је свирао до 2011. године, освојио је Прву награду на ARD музичком такмичењу 2007. године. Са само 23 године, постао је први виолончелиста Симфонијског оркестра Баварског радија и на тој позицији је био до 2013. године.
Максимилијан Хорнунг је био подржан и спонзорисан од стране Фондације круга пријатеља Ан-Софи Мутер и Фонда Борлети-Буитони из Лондона. Од пролећа 2022. године, Хорнунг је уметнички директор Летњих концерата у Траунштајну.