Olga Šeps

Olga Šeps je rođena 1986. godine u jevrejskoj porodici u Moskvi, u Rusiji. Oboje njenih roditelja su rođeni u Ukrajini. Od 1992. godine, Olga živi sa svojom porodicom u Nemačkoj.
Nakon što se njena porodica preselila u Nemačku 1992. godine, Olga je počela intenzivnije da uči klavir. Već u ranoj dobi razvila je jedinstveni stil sviranja, koji kombinuje snažnu osećajnost i moćnu izražajnost sa izvanrednom klavirskom tehnikom. Među onima koji su otkrili njen talenat bio je Alfred Brendel, koji je podržao mladu pijanistkinju. Kao nosilac stipendija Dojče Štiftung Muzikleben i Akademske fondacije nemačkog naroda, završila je studije sa profesorom Pavlom Gililovim u Kelnu 2013. godine, položivši svoj koncertni ispit sa najvišim ocenama. Školovanje je zaokružila sa profesorom Arijem Vardijem i profesorom Dmitrijem Baškirovim.
Pored čuvenih dela za klavir, repertoar Olge Šeps obuhvata kompozicije koje se retko čuju u koncertnoj dvorani, uključujući posthumne Etide Frederika Šopena, Prokletstvo Franca Lista, Egzotične ptice Olivijea Mesijana, Dvoržakov Koncert za klavir, Lamentate Arva Parta i Klavirski kvintet Mječislava Vajnberga.
Njeni resitali su jednako popularni kod publike širom sveta kao i njeni solistički nastupi sa orkestrima i kamerni projekti.
Priznati dirigenti poput Tomasa Dausgora, Lorina Mazela, Hozea Serebrajera, Markusa Boša, Ralfa Vajkerta, Mišela Tabačnika, Antonija Vita, Ajvora Boltona, Kristijana Mandeala, Kristofa Altšteta, Tugana Sohijeva, Simon Jang, Markusa Pošnera i Pabla Heras-Kasada, pozvali su Olgu Šeps da sarađuje sa njima.
Među vodećim orkestrima sa kojima je nastupala su Fiharmonija Monte Karla, Varšavska filharmonija, orkestar Mocarteum iz Salcburga, Minhenski simfonijski orkestar, Kraljevski škotski nacionalni orkestar, Moskovski državni simfonijski orkestar, orkestar Štatskapele iz Vajmara, Ciriški kamerni orkestar, Filharmonija Severnonemačkog radija, Nacionalni orkestar Kapitola iz Tuluza, Praška filharmonija, Izraelska filharmonija, Filharmonija Novi Japan, Državni orkestar Braunšvajga, Simfonijski orkestar iz Helsingborga i Kraljevski simfonijski orkestar iz Sevilje.
Olga Šeps sa velikim uspehom nastupa u svetski poznatim koncertnim dvoranama kao što su Elbfilharmoni, Berlinska i Kelnska filharmonija, bečki Koncerthaus, Kadogan hol u Londonu, ciriški Tonhale i Santori hol u Tokiju. Tražen je gost na festivalima kao što su Rajngau muzički festival, Festšpile u Meklenburg-Forpomernu, Leto u Kisingu, Hajdelberško proleće, Rurski klavirski festival, Muzički festival u Šlezvig-Holštajnu, MDR Muzički letnji festival, Klavirski festival u Lucernu, Ahtbriken festival u Kelnu, Mocart festival u Vircburgu, Mersin festival u Turskoj i Menjuhin festival u Gštatu.
Strastvena kamerna muzičarka, redovno svira sa umetnicima kao što su Alban Gerhard, Danijel Houp, Adrian Brendel, Jan Fogler, Nils Monkemejer, Danski gudački kvartet, Danel kvartet i Kus kvartet, sa kojim je snimila Klavirski kvintet Mječislava Vajnberga.
Od 2009. godine, Olga Šeps je ekskluzivna umetnica Soni Klasikala. Njen debi album Šopen odmah je osvojio EHO Klasik nagradu. Dva albuma koja su usledila, Ruski album (2010) i Šubert (2012), takođe su bila veoma hvaljena od strane štampe. Njen četvrti Soni Klasikal CD je objavljen početkom 2014. godine i sadrži Šopenove Klavirske koncerte br. 1 i 2 sa Kamernim orkestrom Štutgarta. Uspeh njenog solo albuma Pesme, objavljenog 2015. godine, nadmašio je njen sledeći album Sati, koji je Olga Šeps snimila povodom 150. rođendana francuskog kompozitora Erika Satija: smesta je osvojio prvo mesto na top-listama klasične muzike u Nemačkoj. Njen CD Čajkovski je objavljen u oktobru 2017. godine, a nove trendove postavlja albumom 100% Skuter – Samo klavir sa aranžmanima najpoznatijih hitova benda Skuter koje je napravio Sven Helbig. Godine 2019, objavljen je album Melodija, pokrivajući period od četiri veka sa širokim repertoarom od Baha do Afeksa Tvina. Na narednom izdanju, zajedno sa Kus kvartetom predstavila je Vajnbergerov Klavirski kvintet. Na albumu Porodica iz 2021. godine kombinuje dela iz klasičnog kanona sa novim klavirskim aranžmanima popularnih melodija i filmske muzike, kao i svetske premijere kompozicija Šilera, Čilija Gonzalesa i sopstvenih dela.
Od 2013. godine, Olga pripada odabranom krugu zvaničnih Stenvejevih umetnika.