Maksimilijan Hornung

Maksimilijan Hornung smatra se jednim od najizuzetnijih violončelista na međunarodnoj sceni. Uz izvanredno tehničko majstorstvo i svestranost, njegovo sviranje karakterišu i dubina tona, širok spektar boja i prirodna sofisticiranost. Autentičnost njegovih nastupa rezultira najčistijom ekspresivnošću izraza, koji ga povezuje sa publikom na dubok i smislen način.
Pored omiljenog standardnog programa, Hornung na svom repertoaru ima impresivan i širok dijapazon dela, uz posvećenost izvođenju manje poznatih remek-dela za violončelo.
Nedavni istaknuti nastupi uključuju gostovanja sa orkestrom Tonhale iz Ciriha, Simfonijskim orkestrom Bavarskog radija, Bečkim simfonijskim orkestrom, Simfonijskim orkestrom Švedskog radija, Londonskom filharmonijom, Češkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom iz Bamberga, orkestrom Filharmonija, Filharmonijom iz Helsinkija, Simfonijskim orkestrom Zapadnonemačkog radija, Simfonijskim orkestrima iz Dalasa i Pitsburga, Nemačkom kamernom filharmonijom iz Bremena i Nacionalnim orkestrom Francuske. U koncertnoj sezoni 2024/25, Hornung će prvi put nastupiti sa Filharmonijama iz Bergena, Tampera i Esena, a kao rezidencijalni umetnik Simfonijskog orkestra iz Minhena nastupaće kao solista, kamerni muzičar i dirigent na koncertima u i oko ovog grada. Hornung je veoma tražen među vodećim dirigentima današnjice kao što su Danijel Harding, Janik Neze-Segen, Pavo Jarvi, Mari Žako, Esa-Peka Salonen, Dejvid Zinman, Lorenco Vioti, Pablo Heras-Kasado, Semjon Bičkov, Manfred Honek, Antonelo Manakorda, Jon Storgords, Majkl Frensis, Kšištof Urbanski i Robin Tićati.
Kao solista, Hornung je redovan gost svetskih koncertnih dvorana poput Berlinske filharmonije, bečkog Muzikferajna, Koncerthebaua u Amsterdamu i londonskog Vigmor Hola, kao i brojnih festivala uključujući Salcburg, Rajngau, Lucern, Verbije, Šlezvig-Holštajn, Raviniju i Hongkong. U oblasti kamerne muzike, sarađuje sa Ane-Sofi Muter, Vilde Frang, Denisom Kožukinom, Julijom Fišer, Antje Vajthas, Elen Grimo, Danilom Trifonovim, Hizako Kavamurom, Kristijanom Teclafom, Lizom Batijašvili, Fransoom Leluom, Džošuom Belom, Jefimom Bronfmanom i Herbertom Šuhom. Hornung se u nedavnim godinama etablirao i kao dirigent, redovno dirigujući različitim projektima, od kojih je poslednji bio sa Orkestrom Italijanske Švajcarske.
Raznovrsna diskografija Maksimilijana Hornunga obuhvata solističke nastupe kao i saradnje sa istaknutim kamernim muzičarima. Dobio je nagradu ECHO Klassik za svoj prvi album (Sony, 2011), koji mu je takođe doneo priznanje Mladog umetnika godine. Još jedan ECHO Klassik dobio je naredne godine, za snimak Dvoržakovog Koncerta za violončelo sa Simfonijskim orkestrom iz Bamberga, pod dirigentskom palicom Sebastijana Tevinkela (Sony, 2012). Potonja izdanja uključuju najznačajnija dela za violončelo Riharda Štrausa sa Simfonijskim orkestrom Bavarskog radija i Bernardom Hajtinkom (Sony, 2014), kao i koncerte za violončelo Jozefa Hajdna sa Kamernom akademijom iz Potsdama i Antonelom Manakordom (Sony, 2015). Godine 2017, Dojče Gramofon je izdao veoma hvaljeni snimak Šubertovog kvinteta Pastrmka, na kome je Hornung nastupio zajedno sa Ane-Sofi Muter i Danilom Trifonovim, među ostalima. Godine 2018, mirios klasiks je objavio njegov snimak Koncerta za violončelo br. 2 Dmitrija Šostakoviča i Koncerta za violončelo br. 2 Sulhana Cincadzea sa Nemačkim simfonijskim orkestrom iz Berlina, pod dirigentskom palicom Andrisa Poge. Potonji Hornungovi snimci objavljeni su u izdanjima Genuin, Lin Rekords, NEOS, Bridž Rekords i CPO.
Rođen 1986. u Augsburgu, Maksimilijan Hornung počeo je da uči da svira violončelo sa osam godina, a najznačajniji profesori bili su mu Eldar Isakadze, Tomas Grosenbaher i David Geringas. Kao violončelista Tekler trija, u kojem je svirao do 2011. godine, osvojio je Prvu nagradu na muzičkom takmičenju ARD 2007. godine. Sa samo 23 godine, postao je prvi violončelista Simfonijskog orkestra Bavarskog radija i na toj poziciji je bio do 2013. godine.
Maksimilijan Hornung je bio podržan i sponzorisan od strane Fonda Borleti-Buitoni iz Londona kao i svog mentora Ane-Sofi Muter. Od proleća 2022. godine, Hornung je umetnički direktor Letnjih koncerata u Traunštajnu.