Giedre Dirvanauskaite
Veličanstveno fraziranje u sviranju Dirvanauskaite primećuje se već od samog početka – ovim rečima Sebastijan Skotni (Arts Desk) opisao je nastup litvanske violončelistkinje Giedre Dirvanauskaite (januar 2022, Vigmor Hol u Londonu) u triju sa pijanistom Georgijsom Osokinsom i Gidonom Kremerom, sa kojim ona već godinama svira kamernu muziku. Dirvanauskaite je u okviru ovog trija snimila i brojne albume: za izdvačaku kuću Akcentus Betovenov Trostruki koncert i Šopenov Trio, za Dojče gramofon Vajnbergov Trio sa Julijanom Avdeevom (klavir), za ECM – Trija Čajkovskog i Kisina sa Katijom Buniatišvili (klavir) (ovo izdanje osvojilo je nagradu nemačkih kritičara) i dvostruki CD sa kamernom muzikom Vajnberga (nominacija za Gremi nagradu).
Godine 2015, Dirvanauskaite je zajedno sa Kremerom i Danilom Trifonovom imala turneju po Evropi i SAD. Dirvanauskaite nas je očarala svojom ushićujućom, duhovnom izražajnošću, napisao je Mark Sved (Los Anđeles Tajms) nakon koncerta u koncertnoj dvorani Dizni sa Triom br. 2 Rahmanjinova, koji je kasnije iste godine ovaj ansambl zabeležio na albumu Pregiera, izdatom od strane Dojče gramofona.
Nedavni koncerti uključuju izvođenja Šostakovičevog Trija br. 2, sa Kremerom u Nemačkoj sa Jevgenijem Kisinom i na dva koncerta u Suntori Holu u Tokiju sa Martom Argerič.
Tokom poslednjih godina, Dirvanauskaite i Kremer su premijerno izveli Glasov Dvostruki koncert za violinu, violončelo i orkestar u različitim zemljama kao što su Japan, Koreja, Španija, Rusija, Češka i u Francuskoj, u Velikoj sali Pjer Bulez Pariske filharmonije zajedno sa Filharmonijskim orkestrom Radija Francuske, pod dirigentskom palicom Mika Franka.
Dirvanauskaite je takođe nastupala u kamernim ansamblima sa Valerijem Afanasievim, Jurijem Bašmetom, Mateom Bekavcem, Efimom Bronfmanom, Sa Čenom, Song-Džin Čoom, Olegom Majzenbergom, Hajncom Holigerom, Mišelom Portalom, Andrijusom Zlabisom. Kao solistkinja, nastupala je pod dirigentskim vođstvom Andreja Borejka, Marija Brunela, Mirge Gražinite-Tila, Andraša Kelera, Romana Kofmana, Lija Kuokmana, Andresa Mustonena, Gintarasa Rinkevičijusa, Ese-Peke Salonena, Saulusa Sondeckisa.
Kao članica kamernog orkestra Kremerata Baltika – od njegovog osnivanja 1997. godine, a kao prva violončelistkinja od 2008. godine – snimila je više od 30 albuma.
Nakon studija na Litvanskoj akademiji za muziku i pozorište u Vilnjusu, pohađala je majstorske kurseve kod Hata Bejerlea, Tatjane Grindenko, Davida Geringasa, Mstislava Rostropoviča i Hagen kvarteta.
Svira na violončelu koje je izradio Mateo Gofriler 1710. godine.