Emanuel Paji
Francusko-švajcarski flautista Emanuel Paji počeo je da se bavi muzikom sa šest godina. Diplomirao je 1990. godine, dobivši Prvu nagradu na Pariskom konzervatorijumu, a kasnije je nastavio studije kod Orela Nikoleta. Osvojio je Prvu nagradu i na takmičenjima u Duinu, Kobeu i Ženevi, a već sa 22 godine pridružio se Berlinskoj filharmoniji kao prvi flautista, pod rukovodstvom Klaudija Abada, gde i danas drži tu poziciju. Pored toga, uživa u impozantnoj međunarodnoj karijeri kao solista i kamerni muzičar.
Emanuel redovno drži koncerte, nastupajući na istaknutim festivalima i sa orkestrima širom sveta, sarađujući kao solista sa vodećim dirigentima kao što su Abado, Antonini, Barenbojm, Bulez, Fišer, Gergijev, Gardiner, Harding, Jarvi, Mazel, Neze-Segen, Orosko-Estrada, Perlman, Pinok, Retl, Rostropovič, Zinman.
Paji je posvećen kamernoj muzici i redovno održava resitale sa pijanistima Erikom Le Sažom, Alesiom Baksom, Jefimom Bronfmanom, Elen Grimo, Stivenom Kovačevićem, kao i džez nastupe sa Džekijem Terasonom. Godine 1993, Emanuel je zajedno sa Erikom Le Sažom i Polom Mejerom osnovao Letnji muzički festival u Salon de Provansu, koji je i danas jedinstven festival kamerne muzike. Takođe nastupa i ostvaruje snimke sa kamernim ansamblom Le Van Franse, jednim od vodećih duvačkih kvinteta u kojem sviraju Fransoa Lelu, Pol Mejer, Žilber Oden i Radovan Vlatković.
Emanuel Paji je posvećen proširivanju repertoara za flautu i svake godine naručuje nova dela svoj instrument od kompozitora kao što su Eliot Karter, Mark-Andre Dalbavi, Tijeri Eskeš, Tošio Hosokava, Mikael Žarel, Filip Manuri, Matijas Pinčer, Kristijan Rive, Erik Montalbeti, Luka Frančeskoni i Erki-Sven Tur.
Od 1996. godine, Emanuel je snimio 40 albuma ekskluzivno za EMI / Varner Klasiks, koji su svi dobili jednoglasne pohvale kritike i nagrade, što predstavlja jedan od najznačajnijih doprinosa zabeleženoj muzici za flautu.
Emanuel je dobitnik nagrade Leoni Soning za muziku za 2024. godinu. Emanuel je počastvovan titulom Viteza iz Reda za umetnost i pismo (Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres).