Bruno Filip
Rođen 1993. godine u Francuskoj, Bruno Filip je studirao violončelo na Nacionalnom konzervatorijumu za muziku u Parizu. Od 2014. do 2018. godine, kao mladi solista studirao je na Akademiji Kronberg kod Fransa Helmersona i učestvovao na majstorskim kursevima koje su držali David Geringas, Stiven Iserlis, Gari Hofman, Piter Vispelvi i Klemens Hagen na Mocarteumu u Salcburgu.
Godine 2018, Bruno Filip je proglašen instrumentalnim otkrovenjem na godišnjoj dodeli nagrada u oblasti klasične muzike Victoires de la Musique Classique. Godine 2014, osvojio je nagradu Nikola Firmeniš na festivalu Verbije, a zatim i treću nagradu i Nagradu publike na prestižnom Međunarodnom muzičkom takmičenju ARD u Minhenu. Takođe je dobitnik i Specijalne nagrade na Međunarodnom takmičenju Čajkovski u junu 2015. godine i na takmičenju Fojerman u Berlinu u novembru 2014. Godine 2015, Bruno je proglašen ADAMI otkrovenjem u klasičnoj muzici a 2016. godine, osvojio je Nagradu za muziku Fondacije Safran za violončelo. Godine 2017, bio je laureat Takmičenja Kraljice Elizabete u Briselu, a 2022. godine, bio je pozvan da bude voditelj ovog takmičenja u prenosu uživo na TV stanici Muzik3.
Bruno Filip je nastupao u čuvenim salama i na prestižnim festivalima u Francuskoj (Festival u Paku, Eks-An-Provansu, Festival Radija Francuske u Monpelje-Ositaniji, u Pariskoj filharmoniji, Auditorijumu Luvra, dvorani La Granž o Lak), ali i na međunarodnoj sceni, uključujući Koncerthaus u Berlinu, Alte Oper u Frankfurtu i Teatro Kolon u Bogoti. Bruno je nastupao sa mnogim od najboljih evropskih orkestara, uključujući Simfonijski orkestar Frankfurtskog radija pod dirigentskom palicom Kristofa Ešenbaha, zatim Orkestar Burgundije u Dižonu pod vođstvom Gabora Tokač-Nađa, Simfonijski orkestar Bavarskog radija, Koncerthaus orkestar iz Berlina, Kamerni orkestar iz Minhena, Nacionalni orkestar Bordoa, Kamerni orkestar Pariza, Kamerni orkestar iz Lozane i Filharmonija Monte Karla.
Bruno Filip se podjednako dobro etablirao i kao izvođač kamerne muzike, nastupajući sa mnogim prestižnim umetnicima poput Garija Hofmana, Tabee Cimerman, Gidona Kremera, Kristijana Teclafa, Davida Kaduša, Renoa Kapisona, Tangija de Viljenkura, Antoana Tamestita, Sare Nemtanu, Lize Berto, Timotija Ridoa, Stivena Vartsa, Kijana Soltanija, Kristofa Koana, Rafaela Pidua i Sedrika Tibergjana. Kao izvanredan barokni violončelista, Bruno je nastupao sa Žanom Rondoom, Tomom Danforom i Leom Desandrom, a redovno se pojavljuje kao solista sa Ansamblom Župiter, sa kojim je imao turneju po SAD-u u proleće 2022. godine (i ponovo 2023.), uz velike pohvale kritike.
Njegov prvi CD, posvećen Bramsovim sonatama za violončelo sa Tangijem de Viljenkurom, 2015. godine objavila je izdavačka kuća Evidens Klasik. Godine 2017, pridružio se izdavačkoj kući Harmonija mundi sa izdanjem kompozicija Betovena i Šuberta. Godine 2019, snimio je Koncertantnu simfoniju Prokofjeva sa Simfonijskim orkestrom Frankfurtskog radija pod dirigentskom palicom Kristofa Ešenbaha, a u proleće 2022. godine, njegov najnoviji album Kompletne svite za violončelo J.S. Baha objavljen je uz pohvale časopisa Gramofon.
Drugi njegovi nedavni zapaženi angažmani uključuju debitantski nastup sa Filharmonijom Janaček i Kristijanom Armingom, Koncerthaus orkestrom iz Berlina i Kamernim orkestrom iz Lozane sa Kristofom Ešenbahom, kao i kamerne koncerte sa Antoanom Tamestitom u Kelnu, Sedrikom Tibergjanom na Festivalu Hindsgavl i debitantski nastup u Karnegi Holu sa Ansamblom Župiter. Bruno je takođe bio rezidencijalni umetnik Simfonijskog orkestra Bretanje.
U sezoni 2023-2024, Bruna Filipa očekuju debitantski nastupi sa kamernim orkestrom Royal Northern Sinfonia, Simfonijskim orkestrom sa Tenerifa i Orkestrom Hale iz Mančestera, izvodeći repertoar koji uključuje Varijacije na rokoko temu Čajkovskog, Hajdnov Koncert za violončelo br. 1 i Sen-Sansov Koncert za violončelo br. 1. Pored toga, Bruno će imati i svoj prvi solo nastup u Vigmor Holu sa pijanistom Tangijem de Viljenkurom (u koordinaciji sa objavljivanjem njegovog narednog albuma za izdavačku kuću Harmonija mundi) i izvešće solo resital Bahove muzike na Flanders festivalu u Gentu.
Bruno Filip svira na violončelu iz 1760. godine koje je izradio Đenaro Galjano, na pozajmici od Međunarodnog društva violina Bir.