Danijel Rajskin, stalni gostujući dirigent (od 2017/18)
Danijel Rajskin je evidentno muzičar izuzetne osećajnosti i majstor svog zanata; još jedan primer možda poslednjeg velikog dara koji nam je ostavio stari Sovjetski savez – strogost i izvrsnost njegovih dirigentskih škola – Dejvid Gutman, Gramofon
Sa svojim prepoznatljivim jedinstvenim umetničkim pečatom, Danijel Rajskin se afirmisao kao jedan od najpriznatijih dirigenata svoje generacije, gradeći i razvijajući, uz pažljivo osmišljene programe, širok repertoar koji seže daleko izvan glavnih tokova klasične muzike. Sin uglednog muzikologa, Rajskin je odrastao u Sankt Peterburgu, gde je pohađao čuveni konzervatorijum u svom rodnom gradu. Školovanje je nastavio u Amsterdamu i Frajburgu, najpre se posvetivši violi. Susret sa poznatim pedagogom Levom Savičem bio je presudni trenutak koji ga je inspirisao da se posveti dirigentskom pozivu. Usavršavao se i kod velikih dirigenata kao što su Maris Jansons, Neme Jarvi, Milan Horvat, Voldemar Nelson i Jorma Panula.
Danijel Rajskin je glavni dirigent i muzički direktor Janaček filharmonije u Ostravi, glavni dirigent Slovačke filharmonije u Bratislavi, muzički direktor Simfonijskog orkestra iz Vinipega, kao i glavni gostujući dirigent Beogradske filharmonije.
U sezoni 2024/25 debituje sa Simfonijskim orkestrom iz Indijanapolisa i Simfonijskim orkestrom iz Vankuvera. Njegova redovna gostovanja uključuju nastupe sa Hongkonškom simfonijetom, Filharmonijom Kanagave, Napuljskom filharmonijom, Nacionalnim simfonijskim orkestrom Tajvana, Nacionalnim orkestrom Belgije, Nacionalnim orkestrom Liona, Rezidencijalnim orkestrom iz Haga, Varšavskom simfonijom, Filharmonijom iz Štutgarta, Švedskim kamernim orkestrom i Varšavskom filharmonijom. Rajskin je takođe bio i glavni dirigent Državnog orkestra Rajnske filharmonije u Koblencu (2005–2016), Filharmonijskog orkestra Artur Rubinštajn u Lođu (2008–2015) kao i glavni gostujući dirigent Simfonijskog orkestra sa Tenerifa (u sezoni 2017/18).
Na operskoj sceni, Rajskin je dirigovao produkcijama poput Bizeove Karmen, Šostakovičevog Nosa i Mocartovog Don Đovanija. Nastupao je na festivalima poput Muzika u planinama u Koloradu 2025. godine, međunarodnom muzičkom festivalu InClassica iz Dubaija 2021. i 2022. godine sa Slovačkom filharmonijom, a takođe je predvodio i turneju Slovačke filharmonije po Japanu i Južnoj Koreji 2023. godine.
Osim nastupa, Rajskin je posvećen radu sa mladim muzičarima širom sveta, redovno sarađujući sa omladinskim orkestrima u Kanadi, Estoniji, Nemačkoj, Islandu, Holandiji i Južnoj Africi.
Tokom svoje karijere, sarađivao je sa brojnim eminentnim solistima među kojima su Emanuel Aks, Rudolf Buhbinder, Kameron Krocman, Gzavije de Mestr, Rene Fleming, Nelson Freire, Martin Frost, Alban Gerhart, Vadim Gluzman, Natalija Gutman, Danijel Houp, Kari Kriku, Simone Lamzma, Lang Lang, Dejan Lazić, Fransoa Lelu, Jan Lisjecki, Aleksej Ljubimov, Tatjana Mazurenko, Albreht Mejer, Danijel Miler-Šot, Oli Mustonen, Julijan Rahlin, Benjamin Šmid, Julijan Štekel, Ana Vinickaja, Lukaš Vondraček i Aleksej Volodin.
Njegova bogata diskografija uključuje snimke Malerove Treće simfonije i Šostakovičeve Četvrte simfonije (AVI), koji su naišli na izuzetne kritike, ciklus simfonija Luisa Glasa, kompletan koncertni opus i rapsodije Arama Hačaturjana (CPO), vokalno-instrumentalne radove Lutoslavskog (Duh) i snimak dela Aleksandra Tansmana Isaija prorok i Psalmi (svetske premijere). Njegov snimak koncerata za violončelo Korngolda, Bloha i Goldšmita sa Julijanom Štekelom (AVI) osvojio je nagradu Eho Klasik 2012. godine.