Languages

Gidon Kremer

Među vodećim svetskim violinistima, Gidon Kremer je ostvario možda i najnekonvencionalniju karijeru. Rođen je 27. februara 1947. godine u Rigi, Letonija, i počeo je da uči da svira violinu sa četiri godine sa svojim ocem i dedom, obojicom uglednih gudača. Sa sedam godina upisao je Muzičku školu u Rigi, gde je brzo napredovao, a već sa šesnaest godina bio je nagrađen Prvom nagradom Republike Letonije. Dve godine kasnije, započeo je studije kod Davida Ojstraha na Moskovskom konzervatorijumu. Gidon Kremer je nastavio da osvaja niz prestižnih nagrada, uključujući nagrade na Takmičenju Kraljice Elizabete 1967. godine u Briselu, Međunarodnom muzičkom takmičenju u Montrealu 1969. godine, kao i prve nagrade na međunarodnim takmičenjima Paganini 1969. i Čajkovski 1970. godine.

 

Tokom proteklih pet decenija, Kremer je izgradio i održao svetsku reputaciju jednog od najoriginalnijih i najubedljivijih umetnika svoje generacije. Nastupao je u skoro svim velikim koncertnim dvoranama kao resitalista, a u proteklih pedeset godina sarađivao je i sa mnogim najvećim dirigentima i najpoznatijim orkestrima iz Evrope i Severne Amerike.

 

Repertoar Gidona Kremera je neobično širok i upečatljivo raznolik. Obuhvata ceo spektar remek-dela za violinu klasicizma i romantizma, zajedno sa delima vodećih kompozitora dvadesetog i dvadeset prvog veka, kao što su Berg, Henze i Štokhauzen. Takođe je promovisao rad savremenih ruskih i istočnoevropskih kompozitora i izvodio mnoga važna nova dela koja su mu posvećena. Njegovo ime je usko povezano sa kompozitorima kao što su Alfred Šnitke, Arvo Part, Gija Kančeli, Sofija Gubajdulina, Valentin Silvestrov, Luiđi Nono, Edison Denisov, Aribert Rajman, Peteris Vasks, Džon Adams, Viktor Kisina, Majkl Najman, Filip Glas, Leonid Desjatnikov i Astor Pjacola, čija dela izvodi na način koji poštuje tradiciju, a istovremeno je potpuno svestan njihove svežine i originalnosti. Može se reći da nijedan drugi solista sličnog međunarodnog ugleda nije toliko učinio za promovisanje savremenih kompozitora i nove muzike za violinu kao Gidon Kremer.

 

Gidon Kremer je izuzetno plodan umetnik, sa više od 120 snimljenih albuma. Mnogi od ovih albuma su dobili prestižne međunarodne nagrade i priznanja zbog njegovih izuzetnih interpretativnih uvida. Među mnogim nagradama, izdvajaju se Gran Pri du Disk, Dojč Špalplaten nagrada, Muzička nagrada Ernst fon Simens, Bundesferdinstkrojc, Prva nagrada Muzičke akademije Čigijana, Nagrada Trijumf 2000 (Moskva), Nagrada Uneska 2001, Nagrada Saeculum Glashütte Original MusikFestspielPreis iz Drezdena 2007, Rolf Schock nagrada za muzičku umetnost iz Stokholma 2008, Nagrada za životno delo Istanbulskog muzičkog festivala 2010, i Una Vita Nella Musica – nagrada Artur Rubinštajn iz Venecije 2011. godine. 2016. godine, Gidon Kremer je dobio i Premijum Imperijale nagradu koja se smatra Nobelovom nagradom za muziku.

 

1997. godine, maestro Kremer je osnovao kamerni orkestar Kremerata Baltika, kako bi podstakao izuzetne mlade muzičare iz tri baltičke države – Estonije, Letonije i Litvanije. Ansambl i njegov osnivač su zajedno intenzivno nastupali proteklih dvadeset godina, gostujući na vodećim svetskim festivalima i koncertnim dvoranama. Takođe su snimili više od dvadeset albuma za izdavačke kuće Teldek, Nonsač, Burlesk, Dojče Gramofon i ECM.

 

U februaru 2002. godine, Gidon Kremer i Kremerata Baltika su osvojili Gremi nagradu u kategoriji Najbolji nastup malog ansambla za album Nakon Mocarta za izdavačku kuću Nonsač; album je kasnije te godine dobio i ECHO Klasik nagradu. Njihovo izdanje iz 2014. godine za ECM, sa delima Mječislava Vajnberga, bilo je nominovano za Gremi 2015. godine.

 

Te iste 2015. godine, Dojče gramofon je objavio album Nova doba, koji sadrži snimak Koncerta za violinu br. 2: Američka četiri godišnja doba Filipa Glasa, kao i dela Parta, Kančelija i Šigerua Umebajašija, u izvođenju Gidona Kremera i Kremerate Baltike. Njihov najnoviji album, koji je ECM objavio u oktobru 2015. godine povodom 80. rođendana Gije Kančelija, sadrži Kančelijeva dela Kjaroskuro za violinu, gudački orkestar i perkusije i Sumrak za dve violine i gudački orkestar, sa maestrom Kremerom i Patricijom Kopačinskajom kao solistima. Oba ova izdanja su ubrzo nakon objavljivanja pobrala sjajne kritike i privukla značajnu pažnju međunarodne publike.

 

Povodom 70. rođendana ovog violiniste, Dojče Gramofon je u oktobru 2016. objavio ograničeni tiraž CD Box izdanja – ukupno 22 CD-a sa kompletnim snimcima koncerata za violinu za ovu izdavačku kuću, sa dva izuzetna konceptualna albuma Kremerate Baltike, uključujući i prvi snimak Šnitkeovog Koncerta za tri, koji prethodno nije bio objavljen. ECM New Series je ovaj jubilej obeležio objavljivanjem novog albuma svih kamernih simfonija Mječislava Vajnberga, snimljenim zajedno sa Kremeratom Baltikom, i izdanim u januaru 2017. godine.

 

Posebno treba naglasiti Kremerovu posvećenost „otkrivanju“ kompozitora Mječislava Vajnberga, čemu je dao posebne doprinose u poslednjim godinama. 2019. i 2021. godine, Dojče Gramofon i Aksentus Muzik objavili su albume koje je Gidon Kremer snimio sa orkestarskim i kamernim delima Vajnberga.

Gidon Kremer svira na instrumentu koji je 1641. godine izradio Nikola Amati. Autor je četiri knjige, od kojih je najnovija Pisma mladom pijanisti (2013). Ova dela su prevedena na mnoge jezike i odražavaju širinu njegovih umetničkih traganja i estetskih pogleda.