Languages

Станислав Кочановски

Станислав Кочановски, шеф-диригент Филхармоније севернонемачког радија из Хановера од сезоне 2024/25, један је од најзанимљивијих уметничких личности нашег времена. Његова страст подједнако припада симфонијској музици и опери, а у обе области је, у протеклих неколико година, постигао запажене успехе на међународној сцени.

 

Као гостујући диригент наступао је са угледним оркестрима као што су, између осталих, Краљевски Концертхебау оркестар, Бечки симфонијски оркестар, Израелска филхармонија, Париски оркестар, Филхармонија из Осла, Оркестар националне академије Санта Ћећилије, јапански NHK симфонијски оркестар, Дрезденска филхармонија, Национални симфонијски оркестар из Вашингтона, Симфонијски оркестар из Кливленда и Лондонска филхармонија.

 

Током своје каријере, дириговао је и водећим оркестрима у својој матичној земљи, укључујући Филхармонију из Санкт Петербурга, Руски национални оркестар, Национални филхармонијски оркестар Русије, Московску филхармонију и Оркестар Маријински театра.

 

Кочановски има више од 30 опера у свом репертоару. Његова недавна ангажовања у опери укључују представе Пикова дама и Евгеније Оњегин у Опери у Цириху, Јоланта на фестивалу Мађо Музикале у Фиренци и Кнез Игор у Холандској националној опери у Амстердаму. Сарађивао је са истакнутим режисерима и певачима као што су Дмитриј Черњаков, Бери Коски, Лисе Давидсен, Матијас Герне, Кристијан Герхахер, Јевгениј Никитин, Владимир Сулимски, Илдар Абдразаков и Петер Матеи.

 

Од 2017. године, редовно наступа на фестивалу Вербије, где је дириговао операма у концертном извођењу (Евгеније Оњегин, Риголето, Чаробна фрула, Ивица и Марица), као и симфонијским програмима са солистима попут Лукаса Дебарга и Михаила Плетњова.

 

Поред класичног репертоара, Кочановски се истиче извођењем дела и савремених композиција који се ретко налазе на светским репертоарима. Међу њима су Лигетијев Реквијем, Скрјабин-Немтинова Припремна радња Мистеријум, Кодаљев Псалмус Хунгарикус, Шостаковичева недовршена опера Коцкари, Мјасаковскијева Тишина, Вајнбергова Симфонија бр. 21 Кадиш и дела савремених композитора као што су Брет Дин, Иван Феделе, Тобијас Бростром, Хавар Тавфик, Визман, Кампогранде, Мартинсон, Голихов, Торвалсдотир, Тарнополски, Јан Ратс, Васкс и други.

 

Током сезоне 2024/25, поред програма, турнеја и снимања са Филхармонијом севернонемачког радија Рундфунк, Кочановски ће наставити редовне сарадње, између осталих, и са Оркестром Париза, Ротердамском филхармонијом, НДР Елбфилхармони оркестром, Данским националним симфонијским оркестром, Холандском радијском филхармонијом, Филхармонијом Монте Карла и Оркестром Театра Ла Фениће.

 

Своје образовање Станислав Кочановски је започео у чувеној хорској школи Глинка у Санкт Петербургу, након чега је дипломирао с почастима на Конзерваторијуму Римски-Корсаков, где је студирао хорско дириговање, оргуље и оперно-симфонијско дириговање.

 

Био је шеф-диригент Државне филхармоније Сафонов, а у 2007. години отпочео је сарадњу са Михајловски театром где је, са 25 година, имао је прилику да диригује више од 60 опера и балета.