Languages

Марио Брунело

Интензиван и страствен.Страд

 

Изузетан дух.Грамофон

 

Звук виолончела пиколо, који осцилира између виолине и виолончела, Марио Брунело обликује с невероватном лакоћом, изражајношћу и изузетном виртуозношћу. – Highresaudio.com 

 

Марио Брунело је један од најсвестранијих и најтраженијих уметника своје генерације. Као солиста, камерни музичар, диригент и пионир извођења на виолончелу пиколо, постао је први Европљанин који је освојио престижно међународно такмичење Чајковски 1986. године. Брунело је изузетно талентован виолончелиста, који вешто влада широким репертоаром који сеже од ране музике до савременог стваралаштва.

 

Брунелов препознатљив стил извођаштва који спаја аутентичност и страст донео му је сарадње са неким од највећих диригената нашег времена, међу којима су Антонио Папано, Мјунг-Вун Чунг, Јуриј Темирканов, Зубин Мехта, Тон Купман, Манфред Хонек, Рикардо Мути, Данијеле Гати, Сеиџи Озава, Рикардо Шељи и Клаудио Абадо.

 

Такође је наступао са водећим светским оркестрима, укључујући Лондонски симфонијски оркестар, Лондонску филхармонију, Филхармонију из Ливерпула, Симфонијски оркестар из Филаделфије, Симфонијски оркестар из Сан Франциска, NHK симфонијски оркестар из Токија, оркестар Академије Св. Ћећилије, Филхармонијски оркестар Француског радија, Филхармонију Монте Карла, Филармоника дела Скала, Минхенску филхармонију и Венецијански барокни оркестар.

 

Брунело одржава густ концертни распоред како у Италији, тако и широм света. Међу његовим последњим ангажманима налазе се лондонски Вигмор хол, Фестивал у Гштату, Фондација Гулбенкиан у Лисабону, Бахселона фестивал у Барселони, Концертхебау у Амстердаму, Киои хол у Токију, Музикхебау у Ајндховену, Берлинска филхармонија, Вреденбург у Утрехту, истанбулска концертна дворана Санат, концертна сала Шо де Фон у Швајцарској, Сала Верди у Милану, аудиторијум Lingotto у Турину и римски Parco della Musica.

 

Брунело свира на драгоценом Мађини виолончелу из раног 17. века, којем је последњих година додао и четворожичано виолончело пиколо. Овај инструмент је био веома популаран у барокној епохи, посебно од стране Ј.С. Баха, који га је уврстио у десет кантата. Брунелов инструмент, рађен према Амати моделу из Кремоне, штимује се као виолина (Е, А, D, G) али за октаву ниже, што му даје топлину и дубину тона које су карактеристичне за виолончело. Ове особености омогућиле су Брунелу да истражује и изводи ремек-дела виолинистичког репертоара Баха, Вивалдија и Тартинија, као и других њихових савременика.

 

Интегрални снимак Бахових сонатa и партитa за соло виолончело пиколо који је Брунело остварио 2019. године за ARCANA/OUTHERE, било је његово револуционарно прво издање за ову кућу и побрало је похвале критике. Потенцијал виолончела пиколо истакнут је и на наредном албуму, Sonar in Ottava, који је снимљен са Ђулијаном Кармињолом, оркестром Accademia dell’ Annunciata и Рикардом Донијем, а који је Музички магазин Би-Би-Сија прогласио Најбољим концертним снимком 2020. године. Трећи албум, посвећен Ђузепеу Тартинију поводом 250. годишњице његове смрти, овенчан је наградом Diapason d’Or

 

Албум са Бахових шест соната за чембало и соло виолину обогаћује Брунелову Бах-трилогију у издању ARCANA/OUTHERE, а која је заокружена у јануару 2023. са Баховим транскрипцијама. На овом албуму је, уз оркестар Accademia dell’ Annunciata и Рикарда Донија, представио транскрипције Бахових концерата за различите инструменте, поново истичући јединствену улогу виолончела пиколо.

 

Блиском сарадњом са оркестром Кремерата Балтика и Гидоном Кремером, Брунело је реализовао и два изузетна снимка: The Protecting Veil Џона Тавенера, снимљен на фестивал Локенхаус, и У потрази за Лудвигом (новембар 2020) – омаж Бетовену, који укључује два Бетовенова квартета у аранжманима за гудачки оркестар, као и савремена дела Леа Фереа и Ђованија Солиме која су инспирисана Бетовеном.

 

Најновији албум, Вајнберг: Четири сонате за соло виолончело, који је ARCANA/OUTHERE издао 22. марта 2024, добио је изванредне међународне критике. Награђен је са 5 звездица у магазинима Рондо, Дијапазон и Музика, престижним признањем Amadeus d’Or истоименог италијанског часописа, као и ознаком Изванредно у магазину Скерцо.

 

Марио Брунело је уметнички директор фестивала Arte Sella и Звуци Доломита. У октобру 2020. године, именован је за новог уметничког директора фестивала Стреза, наследивши ову позицију од Ђанандрее Нозеде.