Mario Brunelo

Intenzivan i strastven. – Strad
Izuzetan duh. – Gramofon
Zvuk violončela pikolo, koji oscilira između violine i violončela, Mario Brunelo oblikuje s neverovatnom lakoćom, izražajnošću i izuzetnom virtuoznošću. – Highresaudio.com
Mario Brunelo je jedan od najsvestranijih i najtraženijih umetnika svoje generacije. Kao solista, kamerni muzičar, dirigent i pionir izvođenja na violončelu pikolo, postao je prvi Evropljanin koji je osvojio prestižno međunarodno takmičenje Čajkovski 1986. godine. Brunelo je izuzetno talentovan violončelista, koji vešto vlada širokim repertoarom koji seže od rane muzike do savremenog stvaralaštva.
Brunelov prepoznatljiv stil izvođaštva koji spaja autentičnost i strast doneo mu je saradnje sa nekim od najvećih dirigenata našeg vremena, među kojima su Antonio Papano, Mjung-Vun Čung, Jurij Temirkanov, Zubin Mehta, Ton Kupman, Manfred Honek, Rikardo Muti, Danijele Gati, Seidži Ozava, Rikardo Šelji i Klaudio Abado.
Takođe je nastupao sa vodećim svetskim orkestrima, uključujući Londonski simfonijski orkestar, Londonsku filharmoniju, Filharmoniju iz Liverpula, Simfonijski orkestar iz Filadelfije, Simfonijski orkestar iz San Franciska, NHK simfonijski orkestar iz Tokija, orkestar Akademije Sv. Ćećilije, Filharmonijski orkestar Francuskog radija, Filharmoniju Monte Karla, Filarmonika dela Skala, Minhensku filharmoniju i Venecijanski barokni orkestar.
Brunelo održava gust koncertni raspored kako u Italiji, tako i širom sveta. Među njegovim poslednjim angažmanima nalaze se londonski Vigmor hol, Festival u Gštatu, Fondacija Gulbenkian u Lisabonu, Bahselona festival u Barseloni, Koncerthebau u Amsterdamu, Kioi hol u Tokiju, Muzikhebau u Ajndhovenu, Berlinska filharmonija, Vredenburg u Utrehtu, istanbulska koncertna dvorana Sanat, koncertna sala Šo de Fon u Švajcarskoj, Sala Verdi u Milanu, auditorijum Lingotto u Turinu i rimski Parco della Musica.
Brunelo svira na dragocenom Mađini violončelu iz ranog 17. veka, kojem je poslednjih godina dodao i četvorožičano violončelo pikolo. Ovaj instrument je bio veoma popularan u baroknoj epohi, posebno od strane J.S. Baha, koji ga je uvrstio u deset kantata. Brunelov instrument, rađen prema Amati modelu iz Kremone, štimuje se kao violina (E, A, D, G) ali za oktavu niže, što mu daje toplinu i dubinu tona koje su karakteristične za violončelo. Ove osobenosti omogućile su Brunelu da istražuje i izvodi remek-dela violinističkog repertoara Baha, Vivaldija i Tartinija, kao i drugih njihovih savremenika.
Integralni snimak Bahovih sonata i partita za solo violončelo pikolo koji je Brunelo ostvario 2019. godine za ARCANA/OUTHERE, bilo je njegovo revolucionarno prvo izdanje za ovu kuću i pobralo je pohvale kritike. Potencijal violončela pikolo istaknut je i na narednom albumu, Sonar in Ottava, koji je snimljen sa Đulijanom Karminjolom, orkestrom Accademia dell’Annunciata i Rikardom Donijem, a koji je Muzički magazin Bi-Bi-Sija proglasio Najboljim koncertnim snimkom 2020. godine. Treći album, posvećen Đuzepeu Tartiniju povodom 250. godišnjice njegove smrti, ovenčan je nagradom Diapason d’Or.
Album sa Bahovih šest sonata za čembalo i solo violinu obogaćuje Brunelovu Bah-trilogiju u izdanju ARCANA/OUTHERE, a koja je zaokružena u januaru 2023. sa Bahovim transkripcijama. Na ovom albumu je, uz orkestar Accademia dell’Annunciata i Rikarda Donija, predstavio transkripcije Bahovih koncerata za različite instrumente, ponovo ističući jedinstvenu ulogu violončela pikolo.
Bliskom saradnjom sa orkestrom Kremerata Baltika i Gidonom Kremerom, Brunelo je realizovao i dva izuzetna snimka: The Protecting Veil Džona Tavenera, snimljen na festival Lokenhaus, i U potrazi za Ludvigom (novembar 2020) – omaž Betovenu, koji uključuje dva Betovenova kvarteta u aranžmanima za gudački orkestar, kao i savremena dela Lea Ferea i Đovanija Solime koja su inspirisana Betovenom.
Najnoviji album, Vajnberg: Četiri sonate za solo violončelo, koji je ARCANA/OUTHERE izdao 22. marta 2024, dobio je izvanredne međunarodne kritike. Nagrađen je sa 5 zvezdica u magazinima Rondo, Dijapazon i Muzika, prestižnim priznanjem Amadeus d’Or istoimenog italijanskog časopisa, kao i oznakom Izvanredno u magazinu Skerco.
Mario Brunelo je umetnički direktor festivala Arte Sella i Zvuci Dolomita. U oktobru 2020. godine, imenovan je za novog umetničkog direktora festivala Streza, nasledivši ovu poziciju od Đanandree Nozede.